Creșterea motivației elevilor pentru disciplinele STEM prin utilizarea resurselor digitale (filme, simulări, jocuri)

Formatori: Florentina Moțoc, Simona Ungureanu, Softwin

Timp alocat: 1h30min

Scopul atelierului: Evidențierea impactului pozitiv al folosirii resurselor digitale în studiul matematicii și științelor la nivelul ciclului primar.

Publicul ţintă: profesori pentru învățământul primar.

Teme abordate în cadrul atelierului: tehnologia în învățare, pregătirea și desfășurarea lecției digitale, folosirea resurselor online (manuale digitale, Școala Intuitext și altele) pentru îmbogățirea experienței copiilor, avantajele resurselor digitale în predarea disciplinelor STEM.

Descriere atelier, rezumat: Pregătim, în grupuri, câte o lecție, folosind resurse digitale, și ne pronunțăm în legătură cu utilitatea folosirii acestora: avantaje și dezavantaje, ce a funcționat bine și ce nu în expunerea lecției.

Încercăm să răspundem la câteva întrebări care frământă părinții și profesorii în ultimii ani. Computerul, tableta sau smartphone-ul ar trebui evitate de către copii sau folosite? De ce să aducem tehnologia în clasă, la școală? Ce situații pot apărea și cum le putem gestiona?